^Back To Top
 • 1 Oferta edukacyjna - klasa A
  Klasa Ia (2018-2021) - politechniczna z programem autorskim: „ Wspomaganie projektowania inżynierskiego”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: matematyki, fizyki, informatyki, j. angielskiego.
 • 2 Oferta edukacyjna - klasa B
  Klasa Ib (2018-2021) - humanistyczna z programami autorskimi: „Elementy filozofii”„J. łaciński dla humanistów”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie.
 • 3 Oferta edukacyjna - klasa C
  Klasa Ic (2018-2021) - europejska z programem autorskim: „Elementy realioznawstwo”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: geografii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego.
 • 4 Oferta edukacyjna - klasa D
  Klasa I D (2018-2021) - medyczno-przyrodnicza z programami autorskimi „J. łaciński dla przyrodników” oraz "W świecie mydła i pachnidła", realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: biologii, chemii, j. angielskiego.
 • 5 Nasza szkoła
  Nasze liceum znajduje się w centrum miasta, na ulicy Deotymy 15a, nieopodal ratusza.
 
 
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA w Słupsku jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

Pedagog szkolny

„Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie”

W dniach 19-20 maja we Lwowie nasi nauczyciele, pani Joanna Janusiak i pan Wojciech Gajewski, wzięli udział w konferencji rozpoczynającej drugą edycję projektu „Polacy na Wschodzie. Nasze zobowiązanie” realizowanego przez Fundację Energia dla Europy oraz sponsora Strategicznego Fundację PZU. Projekt ten skierowany jest głównie do nauczycieli, którzy chcą wzbogacić swój warsztat poprzez bezpośredni kontakt z naszymi rodakami zza wschodniej granicy. Pomysłodawcy przedsięwzięcia są  przekonani, że najważniejszym fundamentem dla formowania postawy otwartości wobec Polaków ze Wschodu powinna być rzetelna, wieloaspektowa wiedza dotycząca ich historii, tożsamości oraz wkładu w życie naukowo – kulturalne społeczności, w których przyszło im funkcjonować. Kwestia ta nabiera szczególnie istotnego znaczenia m.in. w kontekście coraz częstszych apeli dotyczących wzmocnienia procesu repatriacyjnego.

Spotkanie z Generalnym Konsulem RP we Lwowie, wykład byłego posła do Parlamentu Europejskiego i wiceministra spraw zagranicznych dra Pawła Kowala, poznanie działalności Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi, rozmowa z dziennikarką Radia Lwów i dyrektorem szkoły polskiej – to najważniejsze punkty tego wyjazdu szkoleniowego.

Lwów przywitał gości piękną pogodą. Przewodnikiem po tym urokliwym mieście był Władek, 26-latek pochodzący z polsko - ukraińskiej rodziny, który wzruszył wszystkich swoimi wspomnieniami z tragicznych wydarzeń z wojny rosyjsko - ukraińskiej i starć w Donbasie, z których cudem uszedł cało. Jest przekonany, że zawdzięcza to opiece Matki Boskiej, której obrazek przed wjazdem na wojnę otrzymał od swojej mamy. Popołudnie uczestnicy konferencji spędzili na majówce corocznie organizowanej przez Konsulat RP we Lwowie dla Polaków na Ukrainie. Można było podziwiać występy zespołów muzycznych, folklorystycznych i kabaretowych, wziąć udział w zawodach, zakupić pamiątki - wyroby rękodzielnicze itp. Wieczorem aktorzy Teatru Polskiego we Lwowie specjalnie dla gości z Polski wystawili "Na pełnym morzu" Sławomira Mrożka.

Niedziela przeznaczona była na poznanie Lwowa - miasta z polską duszą i charakterem. Szczególnie mocne wrażenie wywarła wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim - groby polskich powstańców 1830 i 1863 roku, Juliana Konstantego Ordona - obrońcy reduty, Marii Konopnickiej, Gabrieli Zapolskiej, Seweryna Goszczyńskiego, Władysława Bełzy, Artura Grottgera,  grobowiec rodziny Zbigniewa Herberta, a nade wszystko Cmentarz Orląt Lwowskich - to miejsca szczególnie bliskie naszym sercom.  

Pani Janusiak i pan Gajewski w nowym roku szkolnym w swoich klasach będą realizowali zadania wynikające z udziału w projekcie. Do końca wakacji przygotowane zostaną specjalne pakiety edukacyjne, które zostaną wykorzystane w pracach projektowych. Przed uczniami staną nowe wyzwania - konkursy, wycieczki, wymiany między współpracującymi szkołami. Mamy nadzieję na obfite owoce tej współpracy. 

Copyright © 2013. V LO w Słupsku Rights Reserved.