^Back To Top
 • 1 Oferta edukacyjna - klasa A
  Klasa Ia (2018-2021) - politechniczna z programem autorskim: „ Wspomaganie projektowania inżynierskiego”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: matematyki, fizyki, informatyki, j. angielskiego.
 • 2 Oferta edukacyjna - klasa B
  Klasa Ib (2018-2021) - humanistyczna z programami autorskimi: „Elementy filozofii”„J. łaciński dla humanistów”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie.
 • 3 Oferta edukacyjna - klasa C
  Klasa Ic (2018-2021) - europejska z programem autorskim: „Elementy realioznawstwo”, realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: geografii, wiedzy o społeczeństwie, języka angielskiego.
 • 4 Oferta edukacyjna - klasa D
  Klasa I D (2018-2021) - medyczno-przyrodnicza z programami autorskimi „J. łaciński dla przyrodników” oraz "W świecie mydła i pachnidła", realizuje rozszerzoną podstawę programową w zakresie: biologii, chemii, j. angielskiego.
 • 5 Nasza szkoła
  Nasze liceum znajduje się w centrum miasta, na ulicy Deotymy 15a, nieopodal ratusza.
 
 
Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że V LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. ZBIGNIEWA HERBERTA w Słupsku jest wśród 500 najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Brązowej Szkoły 2018".

Dane szkoły

„Za nami jasnych godzin moc...”- Pielgrzymka Maturzystów 2017

 

We wtorek 4.04 o godzinie 23.00, wszyscy pełni energii i pozytywnie nastawieni na cztery dni odpoczynku od nauki, wyjechaliśmy ze Słupska. Ksiądz Piotr został kierownikiem wycieczki i fenomenalnie sprawdził się w tej roli. Noc przebiegła spokojnie, nawet „na tyłach” autobusu. Około godziny 8.00 dojechaliśmy do Oświęcimia. Czekała nas tam nietypowa lekcja historii. Pięć godzin w miejscu tragedii skłoniło wielu uczniów do refleksji, pozwoliło lepiej zrozumieć literaturę wojenną i pogłębić wiedzę na temat Holocaustu. Będąc w Auschwitz, przy Ścianie Straceń, złożyliśmy hołd ludziom, którzy zginęli w tym nieludzkim miejscu.
Kraków przywitał nas burzą i ulewnym deszczem, nikogo nie zniechęciło to jednak do podziwiania go wieczorną porą. Po zakwaterowaniu wyruszyliśmy na Stary Rynek i tam mieliśmy upragniony czas wolny. Następnego dnia tuż po śniadaniu kierownictwo przejął pan Gajewski. Zwiedzanie zaczęliśmy od Podziemnego Krakowa, gdzie mieliśmy możliwość poznania rzeczywistości pierwszych krakowian. Kolejnym punktem w programie był Kazimierz, tam zjedliśmy zachwalane przez księdza zapiekanki (miał rację, warto!), następnie udaliśmy się do synagogi. Stamtąd ruszyliśmy na Wawel, gdzie mogliśmy zobaczyć miejsce pochówku Królów Polski oraz naszych wieszczów narodowych. Była to trochę „nielegalna, luźniejsza lekcja polskiego” prowadzona przez panią Janusiak. Po zwiedzaniu znów nastąpił moment, w którym czekało nas indywidualne zwiedzanie. Oczywiście niezbyt długie, bo następnego dnia wczesnym rankiem jechaliśmy do Częstochowy.

 

Zajęliśmy miejsca na podłodze, sala o. Kordeckiego pękała w szwach. Po wspólnym śpiewaniu miejsce miała konferencja Szymona Hołowni pt. „Życie= idźcie+głoście”. Pan Szymon opowiedział nam o tym, że warto żyć każdą chwilą i dostrzegać drugiego człowieka w tym zabieganym świecie. Po wystąpieniu, które zostało nagrodzone gromkimi oklaskami, uczestniczyliśmy w Mszy Świętej. Modliliśmy się przede wszystkim za egzamin dojrzałości, który zbliża się wielkimi krokami. Droga Krzyżowa na Wałach została zakończona Aktem zawierzenia maturzystów przed Cudownym Obrazem.

 

Podczas powrotu do domu w autokarze trwała integracja pełną parą! Pan Gajewski ogrywał uczniów w karty, a pozostali grali z księdzem Piotrem w „Mafię”.
Miejmy nadzieję, że tak jak pogoda nie zepsuła nam wycieczki, tak wyniki matur nie pokrzyżują nam planów na przyszłość.

 

Copyright © 2013. V LO w Słupsku Rights Reserved.